Офіційний курс гривні щодо іноземних валют: USD: 36.5686 / EUR: 39.3076 / HUF: 0.1015


П’ять міфів про надання домедичної допомоги

person ДП «Редакція газети «Голос України» today 17 червня 2022 о 06:30 comment 0

В умовах повномасштабної війни, яка триває вже понад три місяці, надзвичайно важливо вміти правильно надавати домедичну допомогу.

Це допоможе зберегти життя якомога більшій кількості наших громадян. Іноді кожна хвилина є вирішальною для порятунку людини.

На жаль, багато українців в екстрених ситуаціях стають абсолютно безпорадними, деякі мають хибне уявлення про те, як надавати домедичну допомогу, спираючись на інтернет-поради.

Насправді міфів у домедичній допомозі дуже багато, і викорінити їх одразу достатньо важко. Міністерство охорони здоров’я України на сторінці відомства у соціальній мережі розглянуло основні помилки, яких припускаються під час надання домедичної допомоги у разі накладення джгута (турнікета) та зупинення кровотеч.

Міф № 1. Накладений постраждалому джгут (турнікет) треба послаблювати.

Правда: ніколи не послаблюйте джгут (турнікет)! Це небезпечно не лише для здоров’я, а й для життя. Послаблення джгута може призвести до відновлення критичної кровотечі, а для людини, яка перебуває у стані шоку, втрата навіть незначної кількості крові може бути небезпечною.

Після накладення джгут (турнікет) може безпечно тиснути кінцівку до двох годин. Відносно безпечно — від 2 до 6 годин.

Подбайте, щоб постраждалого, якому накладено джгут (турнікет), обов’язково оглянув медик або людина, яка пройшла відповідну підготовку та знає, чи можна його замінити на інший спосіб контролю кровотечі і як це правильно зробити.

Міф № 2. Не можна накладати джгут (турнікет) на гомілку або передпліччя.

Раніше вважалося, що через їх відповідну анатомічну будову (судина проходить між кістками) накладення джгута не зупинить кровотечу.

Правда: на сьогодні свою ефективність довів інший механізм: кровотеча за накладання джгута (турнікета) зупиняється внаслідок стискання м’язів, а не через притискання судини до кістки.

Пам’ятайте про правильне накладення джгута — на 3—4 поперечні пальці вище місця рани (окрім ділянок суглобів).

Міф № 3. Накладати джгути (турнікети) небезпечно й шкідливо (може початися гангрена тощо).

Правда: джгут (турнікет) завжди можна буде зняти/замінити на інший метод контролю кровотечі, однак не завжди можна встигнути накласти, бо буде надто пізно.

Накладений на кінцівку джгут (турнікет) справді зупиняє кровопостачання кінцівки, і якщо джгут буде накладений занадто довго, то це може призвести до втрати кінцівки (але не життя!).

Тому пам’ятайте, що ця маніпуляція рятує життя і виконується у разі масивної кровотечі. Якщо вчасно цього не зробити, людина може померти протягом 2—3 хвилин.

Після накладення джгута (турнікета) постраждалого якнайшвидше повинен оглянути медик.

Міф № 4. У разі венозної кровотечі джгут (турнікет) накладається нижче місця рани, а за артеріальної — вище місця рани.

Правда: критична кровотеча не диференціюється на артеріальну і венозну, а джгут (турнікет) завжди накладається вище місця рани.

Міф № 5. Кровотечу з носа можна зупинити, закинувши голову назад.

Правда: під час закидання голови назад кровотеча з носа не припиняється, просто кров не витікає назовні, а стікає до шлунку та може викликати блювоту.

Щоб зупинити кровотечу з носа, необхідно трохи(!) нахилитися вперед, притиснути крило носа, з тієї сторони, з якої кровить до іншої перегородки та утримувати, поки кровотеча не зупиниться або до приїзду медиків, про це інформує МОЗ України на офіційній сторінці відомства у соцмережі.Надіслати коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *

Читати також