Офіційний курс гривні щодо іноземних валют: USD: 36.5686 / EUR: 39.1485 / HUF: 0.098102


Хірургія перших хвилин життя: в Україні досягли нульової летальності

person Лариса Божко today 19 серпня 2021 о 09:35 comment 0

Яке щастя охоплює молодих батьків, коли вони тримають на руках маленьке диво – щойно народженого малюка! Та радість ця безмежна –  у тих, чиї дітки народилися здоровенькими. Але ж буває й інакше.

Вади розвитку

Іноді доводиться чути від мам, що коли на УЗД лікарі бачать у плода ваду розвитку, вони радять їм зробити аборт. Застосовуються вагомі аргументи: дитина або буде інвалідом, або загине відразу після народження. І багато жінок піддаються умовлянням.

Але виявляється, зараз існують методики хірургічного лікування найскладніших вроджених вад. І йдеться не лише про вади серця (саме про них найчастіше говорять і пишуть).

Професор Олексій Слєпов 40 років присвятив дитячій хірургії у Інституті педіатрії, акушерства та гінекології імені академіка О.М. Лук’янової (ПАГ). Він стояв біля витоків неонатальної хірургії – хірургії перших хвилин життя. Так називають хірургічну допомогу новонародженим із важкими вадами розвитку. І зараз він очолює Центр неонатальної хірургії вад розвитку та реабілітації. Йому є що розповісти, і з чим порівняти нинішню науку та практику у питанні охорони материнства й дитинства.

Якщо порівняти, що було 30 років тому й зараз, побачимо, що є прогрес у технологіях, тактиці ведення операцій і результати,

зауважив професор Слєпов.

Якщо раніше летальність у випадках деяких вад розвитку дітей була високою, то зараз за багатьма нозологіями ми вийшли на нуль. А це, погодьтеся, вагомо.

Науковим установам частенько закидають, що ті тільки в теорії сильні, а для практичної медицини мало що роблять. Але ж теоретичної хірургії не буває, а тому хірургам, зокрема дитячим, є що показати.

Ми займаємося усіма складними вадами розвитку, окрім серця,

продовжив професор Слєпов.

Це вади стравоходу, кишечника, легень, печінки, пухлини різноманітні, голова, шия, грудна клітка, черевна порожнина, куприк тощо.

Серед них можна виділити п’ять-шість, які загрожують життю новонародженого. І якщо не прооперувати дитину в період новонародженості, вона загине.

Професор Олексій Слєпов

Серед таких вад атрезія – відсутність стравоходу. Діафрагмальна грижа, коли органи черевної порожнини переміщаються в грудну клітку. Вони здавлюють легені або їхні зачатки, і ті не розвиваються. У разі діафрагмальної грижі в усьому світі смертність дуже висока – від 40 до 85%. Головне, технічно ваду виправити можна, але скальпелем не можна відновити легені.

Це й наскрізний дефект передньої черевної стінки – гастрошизис, коли під час внутрішньоутробного розвитку органи черевної порожнини виходять назовні і плавають у навколоплідних водах. Це може бути практично весь кишечник, шлунок, придатки матки, яєчники та інші органи.

Небезпечний гастрошизис тим, що коли у плода починають працювати нирки, відходити меконій у навколоплідні води, ці органи отримують, по суті, хімічний опік, стають хрящеподібними. І коригувати цю ваду буває складно.

Малюки часто народжуються із величезними пухлинами різної локалізації і теж потребують хірургічного втручання відразу опісля народження.

Гордість інституту

У 1989 році у знаній московській клініці було прооперовано 28 дітей з гастрошизисом. На жаль, усі вони померли. І зараз летальність залишається високою. Але українські науковці, хірурги не сидять, склавши руки. Вони працюють над новими стратегіями операцій, розробляють та впроваджують нові методи діагностики та лікування.

До нас таких діточок раніше привозили із пологових будинків різних областей. Уявіть, новонароджений, усі внутрішні органи назовні. Малюки прибували іноді без ознак життя, з інфікованим кишечником, переохолодженням, зневодненням,

розповів дитячий хірург.

Але у 2006 році в інституті змінили тактику лікування таких пацієнтів. По-перше, перестали транспортувати їх у машині швидкої допомоги.

Ми собі сказали, що найкраще транспортування таких пацієнтів – це в животі у мами,

продовжив Олексій Слєпов.

Вади діагностуються зараз на ранніх термінах вагітності (16-17 тижнів). Це можна робити в обласних центрах, де є медико-генетичні консультації.

Потім цих матерів відправляють на консультацію в ПАГ. Тут створено повний замкнутий цикл надання медичної допомоги матері і дитині з хірургічною патологією. Це єдиний багатопрофільний неонатальний центр в Україні, де одночасно надають хірургічну допомогу породіллі та новонародженій дитині.

Вагітні жінки потрапляють у відділення медицини плода. І тут обов’язково мультидисциплінарний консиліум, коли присутні дитячий хірург, акушер-гінеколог, генетик, реаніматолог, виставляє діагноз.

Ми диференційовано підходимо до діагностики різноманітних варіантів цієї вади. Ми навчилися оцінювати стан цих органів внутрішньоутробно і вперше у світі створили свою класифікацію гастрошизису,

продовжив професор.

Першими у світі українські вчені почали виявляти вісцеро-абдомінальну диспропорцію у плода – взаємовідношення органів, що випали, до обсягу черевної порожнини, і отримали патент на винахід.

Це дуже важливо – знати заздалегідь обсяг черевної порожнини і внутрішніх органів, які потрібно до неї повернути. Від цього залежить тактика операції і результат.

У період вагітності жінка кілька разів приїжджає в інститут на обстеження. Це називається диспансеризацією плода, який вже розглядається лікарями як пацієнт.

На 36-му тижні вагітності маму госпіталізують та проводять плановий кесарів розтин. Адже за звичайних пологів є небезпека і інфікування, і травмування внутрішніх органів дитини.

Після того як дитина з’явилася на світ, її укладають у транспортний кювез із підключенням до апарату ШВЛ і транспортують до дитячої операційної, де чекає бригада фахівців, щоб зайнятися її здоров’ям. Так практично одночасно виконуються дві операції: одна у мами, інша у малюка.

Мішок Шустера

Українські хірурги розробили кілька тактик ведення хірургічних операцій з приводу гастрошизису.

Якщо немає диспропорції і запальних змін кишечника, робиться пластика передньої черевної стінки. Все відбувається без розрізів. Шкіра зашивається навколо пупка, органи розташовуються усередині очеревини. Якщо є невелика диспропорція, ставлять аутозаплату, яка вирізається з пуповини і збільшує обсяг черевної порожнини. Такий спосіб дозволяє уникнути подальших операцій. Якщо диспропорція велика, то в очеревину вставляють спеціальний пристрій – мішок Шустера, до речі, єдиний у країні. У нього занурюють випалі органи, і вони протягом декількох днів самі опускаються в черевну порожнину, яка потім зашивається.

Завдяки впровадженню хірургії перших хвилин ми змогли знизити післяопераційну летальність з 64 до 20%. А в останні три роки мішок Шустера дозволив змінити тактику лікування та досягти 100% виживання. Таким чином вже прооперований 21 пацієнт. І ми пишаємося, що всі діти живі,

зауважив професор Слєпов.

Трансплантація за кордоном не потрібна 

Такі пороки розвитку шлунково-кишкового тракту, як атрезії, непрохідність – важкі, і новонароджені потребують корекції у перші години життя.

Вперше в Україні хірурги ПАГ ввели нові високотехнологічні методи лікування атрезії тонкої кишки. Раніше робили операції з великою резекцією, видаляли якомога більше кишки і потім накладали анастомоз. Через невідповідність діаметрів двох частин кишки вона не могла скорочуватися нормально. Такі діти часто гинули після операції через сепсис або поліорганну недостатність.

Зараз ми застосовуємо степлерну хірургію тонкої кишки,

розповів Олексій Слєпов.

Є спеціальні апарати з дужками, які допомагають робити звужуюючі операції. Ми відновлюємо прохідність, звужуємо кишку, і вона працює. Результати чудові. Післяопераційний період проходить добре.

Після таких операцій дитина може їсти все, що їй можна відповідно до віку. А раніше довелося б харчуватися через крапельниці.

Кишечник у новонародженого в нормі становить 2,5 м. Але іноді дітки народжуються з коротким кишечником або з іншими патологіями, за яких частину його потрібно видаляти. Зрештою їжа не засвоюється, і дитина, недоїдаючи, страждає.

За кордоном у такому разі роблять дорогу трансплантацію кишечника. І раніше наші хворі стояли під міністерством, сподіваючись отримати можливість виїхати на лікування за кордон. Держава витрачала на одиниці щасливчиків колосальні кошти, а результат не завжди виправдовував сподівання: приживлюваність кишечника дуже низька – до 60%.

 Тепер їм не потрібно їхати на трансплантацію, вони можуть отримати допомогу у нашому центрі,

говорить професор.

9 січня 2020 року вперше в Україні ми виконали операцію з подовження кишечника за новою методикою, зробивши надсічки певним чином. Зараз дитині трохи більше року, і вона їсть все, що належить в її віці.

Унікальні операції

Найважча вада, коли діафрагма має отвір або її немає зовсім. Внутрішні органи переміщаються в грудну клітку, внаслідок чого стискається серце й легені. І легені не можуть розвиватися.

Науковці ПАГу створили свою класифікацію гіпоплазії (недорозвинення) легень, яка має велике значення для вироблення тактики лікування.

Іще ми розробили критерій підготовки цих дітей до операції, в тому числі вентиляцію легенів, препарати, які допомагають їм розвиватися,

розказав професор.

У даному випадку ми не поспішаємо з операцією і готуємо діточок до неї. Тактика відстрочених операцій дала можливість знизити летальність: було 56, 6%, зараз – 8,5%. Практично 90% малюків з діафрагмальною грижею виживають.

Вперше в Україні для усунення цієї вади використовується не синтетична латка, а власні м’язи передньої черевної стінки. Таких операцій у світі зроблено одиниці.

Причини виникнення вад

Причини формування вад достеменно невідомі. Вважається, що у цьому беруть участь інфекції. Насамперед ТОRCH-інфекції, які призводять до порушення злиття м’язів передньої черевної стінки і виникнення дефекту. Крім того, його вважають вадою молодих матерів, вік яких 14-16 років.

У всіх країнах світу народжуються такі дітки. Але відомо, що в Італії подібних випадків дуже-дуже мало.

Новий напрямок

Нещодавно ПАГ почав працювати у новому напрямку: була придбана уродинамічна установка, що допоможе з діагностикою дітей, які перенесли операції на спинному мозку і страждають нетриманням сечі. Апарат допоможе встановити причину нетримання і усунути її.

Про гроші та перспективи

Як бачимо, за 30 років незалежності українська дитяча хірургія значно просунулася вперед. А якби вона ще й отримувала достатньо фінансування, то могла б крокувати вперед упевненіше і рятувала б іще більше діточок, які цього потребують.

ПАГу пощастило і він отримав грант на наукову діяльність від Національної академії медичних наук України. А іноземці влітку відремонтують реанімаційне відділення, щоб відповідало європейським стандартам.

Дітей із важкими вадами розвитку в Україні народжується приблизно 100-120 на рік. З них до ПАГу потрапляють 10-12. Іншим надають медичну допомогу на місцях, якщо є така можливість. В областях з 2006 року будуються перинатальні центри, але хірургічних втручань там майже не роблять.

Фахівці ПАГ готові їхати бригадами в обласні центри і оперувати немовлят там, якщо будуть обладнані операційні. Як бачимо, варіантів удосконалювати медичну допомогу матері та дитині безліч.Надіслати коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *

Читати також