Офіційний курс гривні щодо іноземних валют: USD: 36.5686 / EUR: 39.2619 / HUF: 0.106453


Біометан - українська відповідь на шантаж росії в енергетичному вимірі

person ДП «Редакція газети «Голос України» today 17 червня 2022 о 17:00 comment 0

Посилити енергетичну безпеку України в найкоротші терміни можливо! Для цього пропонуються зміни до нормативних актів на підтримку розвитку ринку біометану.

Про це інформує Оператор ГТС України на власній сторінці в мережі Фейсбук.

Ми прагнемо пришвидшити реалізацію значного потенціалу для широкого виробництва біометану в Україні, адже це може сприяти подоланню енергетичних викликів і України, і Європи.

Біометан - це аналог природного газу, який є вуглецево нейтральним. Він може використовуватися для виробництва теплової і електричної енергії, як паливо для транспорту, а також як сировина для хімічної промисловості. Сьогодні біометан - найдешевший та найдоступніший відновлюваний газ, який може стати українською відповіддю на вплив росії на енергетичну безпеку України та Європи. Україна вже може експортувати біометан до ЄС через наявні газопроводи, для цього не потрібні інвестиції в оновлення чи створення додаткової інфраструктури.

За оцінками експертів, Україна має значний потенціал для виробництва біогазу - до 8 млрд куб. м на рік. Станом на початок червня 2022 року до ОГТСУ звернулося 26 компаній, які планують виробляти біометан в Україні на рівні 206 млн куб. м на рік.

Українська газова мережа з трьома транзитними коридорами та резервними газопроводами підключена до європейської газової мережі та вже готова до закачування біометану. Завдяки розгалуженості української ГТС виробники біометану зможуть підключитися до газових мереж на більшості території України без модернізації газопроводу. Крім того, це робить потенційно можливою фізичну або віртуальну доставку біометану та інших відновлюваних газів з України до Європи, а також їх використання для потреб українських споживачів.

Потенційний розвиток ринку біометану залежить від низки факторів, і ринкових, і регуляторних, які формують передумови для його зростання. Верховна Рада України минулого року ухвалила закон щодо розвитку виробництва біометану, однак на стадії вирішення залишаються два головні питання:

прийняття Технічного регламенту природного газу в частині розширення допустимих меж по вмісту кисню (О2) в біометані;

запуск реєстру біометану, що забезпечуватиме видачу гарантій походження біометану.

Зазначимо, що для потенційних виробників вкрай важливим є питання допустимого рівня кисню (О2) в природному газі при подачі його в мережі, оскільки саме цей показник значно впливає на інвестиційну привабливість проектів.

Водночас проект Технічного регламенту природного газу передбачає досить широкі межі допустимих концентрацій - від 0,02% (по замовчуванню) до 1% (за узгодженням оператора мережі). А ці положення набирають чинність лише через 18 місяців з дня опублікування Технічного регламенту природного газу, що значною мірою затримує розроблення та реалізацію проектів із виробництва біометану в Україні.

При цьому вартість доочистки від біогазу для рівнів 1%, 0,2 % та 0,02% істотно відрізняється і може бути критичною з міркувань окупності проекту, а отже, і залучення необхідних інвестицій.

Найбільш перспективним є приєднання виробників біометану до мереж низького тиску - газорозподільної системи, оскільки це, з одного боку, зменшує витрати замовників на встановлення додаткового обладнання із підвищення тиску для подачі до системи, а з другого - не загрожує порушенню вимог до якості газу на точках міждержавного з'єднання за чинними контрактами. Також це не призведе до зниження якості газу, що надходить до підземних сховищ та до промислових споживачів, які мають обладнання, чутливе до кисню.

При цьому такі виробники зможуть на паритетних засадах використовувати газотранспортну систему України для експорту біометану до будь-якої точки виходу в Україні та до ЄС у подальшому. Тож додатковим державним стимулом буде зменшення вимоги до молярної частки вмісту кисню для подачі газу до газорозподільних мереж до 1% за замовчуванням.

Тож для пришвидшеного розвитку ринку біометану та посилення енергетичної незалежності України ОГТСУ пропонує відповідними нормативними актами визначити параметр вмісту молярної частки кисню (О2) на рівні 1% при приєднанні виробників до газорозподільних мереж, скоротити передбачений 18 місячний строк набуття чинності вимог вмісту щодо кисню та скорегувати Кодекс ГТС відповідно до внесених змін.

"Оператор ГТС України, зі свого боку, висловлює повну підтримку та готовий надавати послуги із транспортування біометану, в тому числі до Європи, а також долучатись до проектів, спрямованих на реалізацію потенціалу біометану. Регуляторні зміни пришвидшать розвиток галузі. Підтримка проектів, які сприяють енергетичній безпеці України, розвиток нових джерел енергії - це вагомий внесок у майбутнє нашої країни", - зазначає генеральний директор ОГТСУ Сергій Макогон.Надіслати коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *

Читати також